На 2 и 3 декември 2022 г. в Астория Гранд Хотел, София, ще се проведе 6-та Национална научна конференция по НІV и коинфекции.

Конференцията е организирана от Националния център по заразни и паразитни болести и Българската Асоциация на Микробиолозите.

20-ят Юбилеен конгрес на Българската асоциация по клинична микробиология в МУ-Пловдив

Уважаеми колеги, имаме удоволствието да ви предоставим актуализираните за 2022 година документи на EUCAST на български език.

Българската асоциация на микробиолозите организира обучителна програма на тема „Антимикробна химиотерапия и рационална употреба на антибиотиците”, спонсорирана от ГлаксоСмитКлайн ЕООД

 

МИКОЗИ И ИНФЕКЦИИ ПРИ ИМУНЕН ДЕФИЦИТ

Инвазивна белодробна аспергилоза, свързана с грип

Инвазивната белодробна аспергилоза (IPA), която е свързана с висока смъртност, може да последва грипни вирусни инфекции, въпреки, че грипът обикновено е съпроводен с повишен риск от бактериални суперинфекции.

Прочети още...

    РЕФЕРАТИВНИ СРЕЩИ

  •  

     АНТИБИОТИЦИ

    COVID-19 и въздействието му върху антибиотичната консумация и антимикробната резистентност

    Бързото разпространение на антимикробната резистентност (АМР) води до смъртта на близо 700 000 души годишно в световен мащаб, счита че техният брой ще нарасне до 10 пъти през 2050 година. Влиянието на пандемията от COVID-19 върху АМР предстои да бъде изяснено, поради липсата на данни.

    Прочети още...
  •  

    НОВИ МЕТОДИ ЗА ДИАГНОСТИКА И ТИПИЗИРАНЕ

    ДНК секвенционно типизиране на менингококи директно от клиничен материал

    В опит да бъде разбрана епидемиологията на менингококовата болест бяха усвоени и въведени традиционните молекулярни техники за епидемиологично маркиране: риботипиране, PFGE, RAPD, RFLP, MILVA, MLEE.

    Прочети още...
  •  

    ИНФЕКЦИИ ПРЕДАВАНИ С ХРАНИ И ВОДИ

    Между 15 март и 6 юли 2021 г. са докладвани 348 потвърдени случаи на S. Braenderup в 12 държави от Европейския съюз/Европейското икономическо пространство (Дания, Австрия, Белгия, Р Чехия, Финландия, Франция, Германия, Ирландия Люксембург, Холандия, Норвегия, Швеция) и Обединеното кралство (Великобритания), 68 от тях са хоспитализирани, смъртни случаи не са съобщавани.

    Прочети още...
  •  

    ПРЕДАВАНИ С КЪРЛЕЖИ ИНФЕКЦИИ

    Кърлежов енцефалит

    България не е ендемичен район за Кърлежов енцефалит /КЕ/, поради това регистрираните случаи у нас са много редки. Но за последните 4 години са доказани 4 автохтонни случаи на КЕ в региона на Перник.

    Прочети още...

 

ПОЛОВО ПРЕДАВАНИ ИНФЕКЦИИ

Ингвинална лимфогрануломатоза (Lymphogranuloma venereum-LGV)

Ингвиналната лимфогрануломатоза (Lymphogranuloma venereum-LGV) продължава да бъде ендемично заболяване сред европейските мъже, които правят секс с мъже (МСМ) от 2003 г. насам. Инфекциите при хетеросексуални са изключително редки в Европа и няма доказателства за предаване на LGV сред европейската хетеросексуална популация.

Прочети още...

 

ТУБЕРКУЛОЗА И РЕСПИРАТОРНИ ИНФЕКЦИИ

Актуализарана дефиниция за XDR-TB (extensively drug-resistant tuberculosis)

През 2021 г. Световната здравна организация актуализира дефиницията за екстензивно резистентна туберкулоза (XDR-TB) и за първи път дефинира pre-XDR-TB, подчертавайки сериозността на тези форми на туберкулоза, за които се изискват сложни схеми на лечение.

Прочети още...

 

ОСОБЕНО ОПАСНИ ИНФЕКЦИИ

Опасни зооантропонози в България за периода 2016-2019 година*

След последния епидемичен взрив от бруцелоза през 2015 г., в резултат от взетите противоепидемични мерки, заболяемостта от особено опасни зоонози в страната бележи трайна тенденция за намаляване.

Прочети още...

 

ВАКСИНОПРЕДОТВРАТИМИ ИНФЕКЦИИ

Честотата на дифтерия в страната беше сведена до нула

Случаи на дифтерия не са били регистрирани от 1993 г. насам. Това не е така обаче за Европа като цяло. Соред последния отчет на Европейския център за контрол на болестите, общият брой на случаите за последните години следния:

Прочети още...

 

ИНФЕКЦИИ СВЪРЗАНИ С МЕДИЦИНСКО ОБСЛУЖВАНЕ

СВЕТОВЕН ДЕН ЗА ХИГИЕНА НА РЪЦЕТЕ

Инициативата на СЗО за Световния ден за хигиена на ръцете 5 май, 2022г. е с интустиционална насоченост за доказване и подобравяне значимостта от хигиената на ръцете в системата на здравеопазването.

Прочети още...

 

МИКОЗИ И ИНФЕКЦИИ ПРИ ИМУНЕН ДЕФИЦИТ

Ново проучване свързва чревни гъбички с чревно възпаление при пациенти с болест на Crohn
Университет Case Westwrn Reserve, 10 януари 2022 г
Резултатите от ново проучване посочва роля на гъбичките при болест на Crohn и факторите, които причиняват чревно възпаление.

Прочети още...

 

АРБОВИРУСИ

Вирус Alongshan

Вирус Alongshan (ALSV) е новооткрит кърлежово-преносим вирус, засечен за първи път в Китай през 2017 г., а през 2019 г. и в кърлежи Ixodes ricinus във Финландия.

Прочети още...

Страницата на Българска Асоциация на Микробиолозите ще използва бисквитки за да взаимодейства със своите потребители по най-добрия начин.